Türk basketboluna önemli yetenekler kazandıran Baş Antrenör Ali KAYA; Onur AKTUY bundan tam 6 sene önce hiç basketbol eğitimi almayan bir sporcuydu. Baş Antrenör Ali KAYA’nın teşviki ile ilk basketbol antrenmanına katıldı. Basketbolun her mevkisinde görev yapan Onur AKTUY Çıktığı 114 maçta sayı ile buluşan toplamda 1.003 sayı attı. Maç başı ortalaması 8,80 olan Onur AKTUY’un kariyer rekoru ise 22 sayı. Uğurlu 11 numaralı formasını hiç bir zaman bırakmadı.

Onur AKTUY’ın Türkiye’nin en iyi 2003 jenerasyon oyuncularından biri olduğunu belirten Baş Antrenör Ali KAYA yaptığı açıklamada; Onur AKTUY benim için gerek akademik başarısı gerek sportif başarısı ile örnek bir sporcu kendisini 3 adımda ele almak lazım. İlk iki sezonda “ONUR” ismi ile hitap ettik atletik yapısı ve çevikliği sayesinde forvet mevkisinde adeta takımımızı sırtlayan isim oldu. Etkili dış atışları ve top çalmaları ile döneme damga vurdu. Anadolu Efes tarafından incelemeye alındı. Üstün başarılarından dolayı kendisine kaptanlık pazu bandını taktık ve “KAPTAN” diyerek hitap etmeye başladık. Geçen süreler içerisinde 4 ve 5 numaraları pozisyonlarda oynadı. Özellikle Fiziği ile rakiplerin korkulu rüyası oldu. Etkili post-up oyunları ile takımımızın Türkiye Şampiyonasına katılımında önemli pay sahibi oldu. Yakın bir zamanda ise 1 numaralı pozisyonda oynamak istediğini teknik ekibimize iletti. Yapılan değerlendirme sonucunda fiziğinin 1 numara için yeterli olduğunu ancak yaz döneminde çok çalışması gerektiğini ilettik. Gururla taşıdığı kaptanlık görevini Berkay ÖZKAN’a devrederek 1 numaralı pozisyon için kolları sıvadı. Şimdilerde ise soy ismi ile “AKTUY” olarak hitap ediyoruz. Yeni döneminde basketboluna ve takımımıza heyecan yaratacağı konusunda hiç şüphemiz yok diyen Baş Antrenör Ali KAYA Onur’un 3.nesil dönemini merakla bekliyoruz dedi.

6 sezondan beri takımdaki sporcuların tüm istatistiklerini tutan Baş Antrenör Ali KAYA; Onur AKTUY bilimin süzgecinden geçen bir sporcu. İkizler burcu olan Onur AKTUY yeni heyecanlar için önüne sürekli hedefler koymaktadır. Başta antrenörü ve takım arkadaşları onun en büyük destekçileri olmaya devam ediyor.