AEROBİK DAYANIKLILIK

     Aerobik dayanıklılık antrenmanları, özellikle kalp ve dolaşım sisteminin gelişimini sağlayan egzersizlerdir. Oksijenli solunum sistemidir. Normal insana göre bir sporcunun kalbi daha büyük, daha ağır, atımı daha yavaş ve ancak kan pompalama gücü daha yüksektir. Bunlara bağlı olarak kalp giderek daha etkin ve ekonomik çalışmaya başlar.

     Egzersiz sırasında vücudun istediği oksijen kadar kalbin atış hızı yükselir. Zor ve uzun egzersizlerde kalp atış hızı en yükseğe çıkar. Genel aerobik dayanıklılıkta verim belirleyici olarak yeterli oksijen alımı ve böylelikle aerobik glikoz-yağ yakımının devamı etkilidir.

 

AEROBİK DAYANIKLIĞI OLUŞTURAN PARÇALAR

a . Kısa Süreli Aerobik Dayanıklılık : 2 dakikadan, 8 dakikaya kadar süren çalışmalarda gerekir. Hollmannra göre bu süre 3 dakikadan, 10dakikaya kadardır.

b . Orta Süreli Aerobik Dayanıklılık : 8 dakikadan, 30 dakikaya kadar süren yüklenmelerde gerekir. Aktivite anında genellikle
Steady-State hakimdir. (Steady-state madde değişiminin tam olarak dengelendiği durumdur. Bu durumda laktik asit miktarında bir artış olmaz)

c . Uzun Süreli Aerobik Dayanıklılık : 30 dakikayı aşan uzun süreli yüklenmeler anında gereklidir. Bu tür dayanıklılığa ihtiyaç gösteren spor dallarında
sporsal verim aerobik kapasitenin etkisi altındadır. Bu tip dayanıklılığın gerektirdiği eş anlam, aerobik dayanıklılığının kalp dayanıklılığı ile birlikte düşünülmesidir.

 

AEROBİK DAYANIKLILIK TESTİ


                     12 DAKİKA KOŞ-YÜRÜ TESTİ(COOPER)


Ölçüm Araçları:
400m. atletizm pisti
, kronometre ve düdük.


Metot:
Koşucular bir sıra boyunca sıralanır ve startla beraber 12 dk. boyunca koşabildikleri kadar
, gerektiğinde yürüyerek mesafe katederler.B u süre çocuklarda 6 dk. dır. Çünkü çocukların dikkati çabuk dağılır ve koşmaktan sıkılabilirler.

Sonuç,koşulan
tur sayısı ile her bir tur mesafesinin çarpımı ve buna tamamlanmamış turun tamamlanmış kısmının eklenmesi ile bulunur. (400m lik parkur 10m lik kısımlara bölünmelidir). Bu test maksimal aerobik güç ölçümü testidir.